AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 11 Aralik 2018 Sali 11:11
İLÇE BİLGİSİRESMİ KURUMLARBELEDİYELERKÖY & MAHALLELERİMİZEĞİTİM SAĞLIKESNAFLARIMIZ
ATABEY HAVA DURUMU
ATABEY
COĞRAFİ KONUMU
Atabey İlçesi, kuzeyde Senirkent ve Uluborlu, batıdan Gönen, güneyden Isparta Merkez İlçe, doğudan Eğirdir İlçeleri ile çevrilidir. Yüzölçümü 202 kilometre-karedir.
İlçenin kuzeyini ve batısını Barla dağı engebelendirir. Kuzeydoğu güneybatı doğrultulu, Barla Dağı’nın  güneyinde 1000-1500 metre yüksekliğinde platolar yer alır. Bu platolar yer yer zengin  çayır otlarıyla kaplıdır.
Güneyde Bozanönü Ovasının bir bölümü İlçe toprakları içinde kalmaktadır. Isparta ovasının kuzeye doğru uzantısı olan bu ova deniz yüzeyinden 950 metre yükseklikte olup, Isparta ovasından Arap tepe, Bozanönü, Erenler ve Çeşme tepeleri ile ayrılır. Ovanın dağlara doğru yükselen kesimlerinde  yer yer meşe korulukları bulun-maktadır.
İlçe iklimi İtibariyle Akdeniz ve kara iklimi arasında bir özellik arz etmektedir. Metrekareye yıllık ortalama yağış miktarı 330 kilogramdır.
 
1024 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com